کارشناس در خرید و فروش پیانو

کارشناس در خرید و فروش پیانو

کارشناس در خرید و فروش پیانو

عدم كارشناسي و مشاوره قبل از خريد پيانو، باعث ريخت و پاشي بي دليل پول و هزينه و وقتي كه براي خريد پيانو صرف مي شود. به همین دلیل مراجعه به یک کارشناس در خرید و فروش پیانو ضروری است كه بعضا داراي مشكلات عديده در سيستم مكانيزم و رزونانسي آن و عدم نگهداري كوك و نبودن صداي روشن يا واضح در نواختن پيانو، و همچنين در خيلي از موارد در سطح خيلي وسيع در تهران كه حجم خيلي زيادي از پيانوها كه در تهران خريد و فروش مي شود، عدم تعادل بين هزينه و پول پرداخت شده در برابر خريد كردن يك پيانو( پيانويي معيوب و يا با مارك نازل و پائين) كه با هزينه اي بالا خريداري ميشود، از عوامل ناصحيح و بدون اطلاعات در رابطه با خريد پيانو مي باشد كه در اين مورد خاص، شركت خدمات فني و تخصصي بتهوون ميتواند مشاور خيلي خوبي براي خريد يك پيانوي ايده آل براي شما عزيزان باشد

چه پیانویی برای شما مناسب است؟ دیجیتال یا آکوستیک؟

پیانو آکوستیک یا پیانو دیجیتال

پاسخ به این سوال به شرایط و نیازهای شما بستگی دارد ولی اطلاعاتی که در این مقاله ذکر شده است میتواند به انتخاب صحیح و مناسب شما کمک کند.

در شروع اجازه بدهید تا به چند نکته کلیدی در مورد پیانواشاره کنم. قدمت پیانوهای مدرن به حدود ۳۰۰ سال میرسد. بارتولومئو کریستوفوری اولین ساز پیانوفورته را در ایتالیا اختراع نمود که در آن از مکانیزم چکش برای به ارتعاش درآوردن سیمها استفاده می شد. ارتعاش سیم در بسیاری از سازها(سازهای زهی) منبع ایجاد صوت می باشد ولی تفاوت پیانو با سایر سازهای زهی در این است که برخلاف آنها، صدای پیانو در اثر کوبش چکشها به سیم ایجاد میشود و نه با زخمه زدن و یا کشیدن آرشه بر روی سیم.

کارشناس در خرید و فروش پیانو

با اختراع این ساز امکان ایجاد شدتهای مختلف صوت ( قابلیتی که در سازهای کلاویه ای قبل از آن، نظیر هارپسیکورد، وجود نداشت) فراهم شده و نوازنده میتواند احساس بیشتری به موسیقی خود بدهد.
پیانوهای آکوستیک تقریبا از ۱۰۰۰۰ قطعه متفاوت تشکیل شده اند و از لحاظ ساختار به دو دسته کلی تقسیم میشوند:پیانوهای گرند و پیانوهای دیواری (upright). پیانوهای گرند به صورت افقی بوده و طول آنها بین ۱۲۰ تا ۲۷۰ سانتیمتر (و حتی بیشتر از آن) است. سیمهای پیانو گرند به صورت افقی و موازی با زمین قرار گرفته است و چکشها پس از ضربه زدن به سیم با نیروی وزن خود به پایین برمیگردند.

پیانوهای دیواری بر اساس ارتفاع به سه دسته اسپینت (۹۱ تا ۹۶ سانتیمتر)، کنسول ( ۹۶ تا ۱۰۶ سانتیمتر) و استودیو(بلند تر از ۱۰۶ سانتیمتر) تقسیم میشوند. اغلب پیانوهای دیواری مورد استفاده در خانه ها از نوع کنسول می باشد. در پیانوهای دیواری سیم ها به صورت عمودی نسبت به زمین قرار گرفته اند و بنابراین این پیانوها بهترین انتخاب برای اتاق های کوچک محسوب می شوند.
پیانو دیجیتال ابزارهایی الکترونیکی هستند که بر مبنای باز پخش صدای پیانو ضبط شده (که در حافظه آنها جای داده شده است) کار میکنند.

تعداد کلاویه های پیانوهای دیجیتال بین ۶۱ تا ۸۸ کلید است ولی از چکش، سیم و سایر اجزای متحرکی که در پیانوهای آکوستیک یافت میشود در این پیانوها خبری نیست. شدت ضربه وارد شده به کلاویه پیانو دیجیتال از طریق حسگرهای خاصی اندازه گیری شده و به سیستم کامپیوتری منتقل میشود.

کارشناس در خرید و فروش پیانو

پیانوهای دیجیتال با کیفیت معمولا دارای کلاویه های سنگین (weighted) هستند تا بتوانند حس لمس کلاویه پیانوهای اکوستیک را شبیه سازی نمایند. در برخی از انواع گرانبهای این پیانوها وزن کلاویه ها همانند پیانوهای آکوستیک متغییر می باشد،

کارشناس در خرید و فروش پیانو

به طوریکه با حرکت به سمت راست کلاویه ها سبکتر میشوند (graded hammer). در برخی از انواع این پیانوها نظیر Roland سیستم progressive hammer action تعبیه شده است که مکانیزم رهاسازی در پیانوهای آکوستیک را شبیه سازی میکند. در این پیانوها به هنگام نواختن بسیار آرام کلیدها (پیانیسیمو) میتوانید اثر مکانیزم رهاسازی را حس کنید. کیبوردها و ارگ های الکترونیکی عموما فاقد این نوع کلاویه ها هستند و کلیدها به کمک نیروی فنر بالا می آیند. صدای پیانوهای دیجیتال از طریق بلندگوهای نصب شده بر روی آنها و یا هدفون قابل شنیدن است.

در هنگام خرید پیانو همواره سعی کنید تا با کیفیت ترین آنها را انتخاب نمایید. سعی کنید انواع مختلف پیانوهای دیجیتال و آکوستیک با قیمتهای متفاوت را امتحان کنید و قطعه ای بر روی آن بنوازید تا با کلاویه ها و جنس صدای آنها آشنا شوید. برای بهتر آشنا شدن با ویژگیهای پیانوهای مختلف میتوانید برخی از توصیه های زیر را بر روی پیانو امتحان کنید تا به صدا و سلیقه دلخواهتان نزدیکتر شوید. پس از انتخاب محدوده قیمتی و نوع پیانو میتوانید از بین پیانوهای موجود در این محدوده انتخاب خود را نهایی نمایید.

کارشناس در خرید و فروش پیانو

نتهای مختلفی را در محدوده بم(سمت چپ) ، وسط و زیر(سمت راست) ساز بنوازید. آیا صدایی که میشنوید شفاف و واضح است. آیا صدای قسمت بم غنی و پر است؟ وقتی نتهای قسمت زیر را مینوازید دقیقا چه صدایی میشنوید؟

کارشناس در خرید و فروش پیانو

در قسمتهای مختلف بم، وسط و زیر، کلیدها را با شدتهای قوی و ضعیف بنوازید.آیا تفاوتی احساس میکنید؟

چند نت متفاوت را همزمان نواخته و آکوردهای متعددی را بر روی کلیدها بنوازید. با این کار میزان سفتی کلیدها را امتحان کنید. برخی افراد به دنبال تاچ سبک (حالتی که کلیدها به راحتی پایین می روند) هستند برخی دیگر تاچ سنگین را ترجیح میدهند. البته سلیقه شما در انتخاب سبک یا سنگین بودن تاچ پیانو به سَبک و نوع موسیقی که مینوازید بستگی دارد.

چند تریل و ترمولوی سریع را بر روی کلیدها امتحان کنید. سپس تعدادی نت را به صورت استاکاتو(نتهای کوتاه و مقطع) بنوازید. آیا وقتی دست خود را از روی کلید برمی دارید صدای آن کلید بلافاصله قطع میشود؟

پدالها را امتحان کنید. آیا وقتی پدال سمت راست را فشار میدهید ارتعاش تمامی کلیدهای نواخته شده به طور یکسان ادامه می یابد؟ آیا با فشار دادن پدال سمت چپ صدای پیانو کمی نرمتر میشود؟ این کار را در پیانوهای دیجیتال نیز انجام دهید تا تاثیر آن را بر روی کیفیت و حجم صدا لمس کنید.

یک قطعه بر روی پیانو مدنظرتان بنوازید. آیا صدای این پیانو تاثیری در بهتر نواختن این قطعه دارد؟ آیا وقتی این قطعه را اجرا میکنید حس خوبی دارید

کارشناس در خرید و فروش پیانو

ازسایت ما دیدن فرمایید

از دیگر سایت ما دیدن فرمایید

اینستاگرام

09121030159

Leave a Comment

Your email address will not be published.